Hoi,
elsbeth flipsen schreef op woensdag, 11 februari 2004, 23:05:
> Sinds een paar weken woont Bonnie bij ons. Een haflinger/tinker
> veulen die van haar moeder af moest. Bij de eigenaar geen plek
> om ze echt te scheiden dus logeert ze nu bij ons.
>
> Over het algemeen is ze erg lief maar ook snel opgewonden en
> snel geirriteerd. Ze haalt dan uit met haar hoofd of met haar
> achterbeen.
Moeilijk om bij zo'n soort probleem een goed advies te geven per e-mail. Ik doe een poging.
Doet Bonnie alleen zo vevelend als er voer in de buurt is? Toen ze dat kind raakte, ging het toen ook om voer?
Omdat je schreef dat ze aan het halster en met voetjes geven etc. heel braaf is, ga ik maar even van uit dat het antwoord op de bovenstaande vragen ja is, of dat dat in elk geval het grootste probleem is.
Wat je zou kunnen doen is Bonnie leren dat het enige moment dat zij voer krijgt, het moment is waarop ze geduldig, niet opdringerig en niet agressief is. Dat zou je alsvolgt kunnen doen.
Zet Bonnie aan de ene kant van een omheining, en jij staat aan de andere kant, met voer. Zo lang Bonnie loopt te klooien en zich druk maakt, doe je helemaal niks. Niet mopperen, niet tegen haar praten, gewoon niks. Het kan, zeker de eerste keer, een poos duren, maar er komt een moment dat Bonnie stilstaat en niet opdringerig is. Precies op dat moment zeg je 'braaaf' en doe je meteen een stap naar voren en geef haar uit je hand wat voer. Stap daarna meteen weer naar achteren en blijf deze oefening herhalen.
Om het goede gedrag, het gedrag dat de beloning oplevert, duidelijk te markeren, wordt de oefening voor Bonnie gemakkelijker te begrijpen als je haar de betekenis van een clicker (geluid) leert, en dan met de clicker het goede gedrag markeert. Als je meer wilt weten over clicker training, laat maar weten alsjeblieft!
Als de oefening ieder aan een kant van een hek goed gaat, dus je ziet aan Bonnie dat ze bewust braaf stil gaat staan omdat ze heeft begrepen dat dat de enige manier is om een hap voer te krijgen, dan kun je dezelfde oefening doen met Bonnie aan een halster en leidtouw. Als ze al geleerd heeft om vastgebonden te staan zonder in paniek te raken als het touw vaststaat, kun je haar vastzetten en net buiten haar bereik gaan staan. Kan ze dat nog niet goed genoeg, dan kun een 2e persoon Bonnie aan het halster vasthouden, net buiten bereik van degene met het voer.
De volgende stap is Bonnie nog wel vast aan een leidtouw, maar jij staat binnen haar bereik. Doet ze opdringerig of agressief, stap je meteen buiten haar bereik. Blijft ze geduldig wachten totdat jij het voer echt aanbiedt, braaaaaf!
Als dat ook goed gaat, is de volgende stap om dit te doen terwijl Bonnie los loopt. Gaat ze dan toch weer opdringerig doen of zelfs agressief, zou ik haar boos wegsturen (zwaai met je armen, mopper, ...) en meteen weggaan met voerbak en al. Lukt het los telkens niet, dan een stapje terugdoen in de training, dwz Bonnie eerst weer aan een touw vast.
Lukt dit allemaal goed, dan zou ik als laatste stap aan Bonnie leren, op precies dezelfde manier, dat deze beleefdheid van haar verwacht wordt niet alleen als jij voer hebt, maar ook een willekeurig ander mens. Hopelijk spreekt het vanzelf dat je de nodige voorzichtigheid betracht als je andere personen vraagt om Bonnie op deze manier iets te eten te geven

groeten,
Karen