http://www.bndestem.nl/binnenland/article584056.eceMega-uitkering voor gifkruid
Door Jan Reijnders
Zaterdag 19 augustus 2006 - BREDA – Een beplantingsbedrijf uit Hoogerheide moet aan drie boeren uit Woensdrecht ruim 370.000 euro schadevergoeding betalen voor de levering van met Jacobskruiskruid vergiftigd gras. Door het eten van het hooi kwamen 130 runderen om het leven.
De rechtszaak over de hoge sterfte onder de melkkoeien van de maatschap Bogers heeft jaren aangesleept.
Al vanaf begin 2001 werden de gebroeders Bogers geconfronteerd met een onverklaarbare sterfte van hun veestapel. Anderhalf jaar later stelde een team van vijf dierenartsen vast dat ‘de bedrieglijke schoonheid St. Jacobskruiskruid de lever van de beesten vergiftigde’. Dat werd als doodsoorzaak vastgesteld.
Dodelijk
Bogers en de leverancier van het gemaaide gras, beplantingsfirma Prop, waren niet op de hoogte van de aanwezigheid van het voor paarden en runderen dodelijke kruid im de graslanden van de vliegbasis Woensdrecht.
Prop had de rechten op het maaien van de graslanden van de vliegbasis. Het beplantingsbedrijf sloot een overeenkomst met de boerende broers Bogers, dat zij het gras zouden maaien en voor hun eigen bedrijf als veevoer mochten benutten.
De rechtbank oordeelt dat de schade juridisch niet de schuld van Prop is. Toch moet het beplantingsbedrijf voor de schade opdraaien ‘omdat het als beheerder van het terrein moest weten wat er op areaal groeide en welke risico’s hieraan verbonden waren, Het ging hier bovendien om een ernstig gebrek waardoor het product absoluut ongeschikt was en bij gebruik tot onherstelbare schade leidde’, aldus rechtbankpresident B. Ides Peeters. Prop moet daarom ruim 370.000 euro schadevergoeding aan de broers Bogers betalen.