Even over windsels om de pootjes van de arme beessies. Ik heb het gedegen onderzocht dus er is geen twijfelachtig woord bij:
"Bandages
Ooit zijn bandages op de onderbenen van het paard bedacht om de bloedsomloop te stimuleren. Bij enkele paarden bleek dat die na de rust na flinke arbeid gevoelig waren stijf te worden. Men zocht de oorzaak in onvoldoende doorbloeding van de benen ná arbeid om de tijdens het zware werk opgestapelde afvalstoffen af te voeren.
Om die bloedsomloop te stimuleren bedacht men licht elastische minimaal handbrede windsels om de onderbenen: door de lichte druk op de bloedvaten hielpen die de aderen om het erheen gepompte bloed weer omhoog te pompen. Tevens zorgde het voor wat warmere onderbenen was het idee.
Op zich niet gek bedacht, maar.....
1. Het betrof slechts enkele paarden van de velen waarmee gewerkt hard werd.
2. NÁ DE ARBEID!
3. Het is alleen van toepassing op paarden die echt zware arbeid hebben verricht van voldoende tijdsduur of die in zuurstofschuld gezwoegd hebben, waardoor er geen volledige verbranding heeft plaastgevonden.
Manege-paarden, FEI-dressuurpaarden en dergelijk hoeven lang niet voldoende lichamelijke inspanning te leveren.
4. Inmiddels is gebleken dat bij het uitstappen het onvoldoende hard werkt en er niet voldoende stroming in de bloedsomlop is om de afvalstoffen effectief af te voeren. Rustig uitdraven, laten joggen, dus een 'warming down' blijkt wél effectief en uitstappen niet.
5. Niet kundig, te strak, met te elastisch of te smal materiaal omwinden van de onderbenen leidt tot vermindering van de bloedsomloop.
6. Tíjdens de arbeid omwikkelde onderbenen leidt altijd tot verminderde bloedsomloop.
7. Het idee van het warm houden alleen opgaat onder omstandigheden dat de temperatuurregeling van het paard de bloedsomloop naar het onderstel vermindert vanwege extreem lage temperaturen. Tijdens beweging sneller dan stap speelt dit niet.
Vertaald na de dag van vandaag betekent dit dat:
- verreweg meeste paarden niet hard genoeg werken om in de problemen te kúnnen komen
- bovendien een goede warm-down de spieren prima doorspoeld
dus bandages voor 99,9% van de paarden onzin is met daarbij de risicos ervan op de koop toe.
Tja, het betekent ook dat paarden die onder het zadel windsels omgebonden hebben mishandeld worden."
Dit is ter info en NIET ter overname zonder bronvermelding!!!!!
HC