Spirithorses schreef op zaterdag, 26 februari 2005, 15:54:
> Ik weet niet wat wetenschappelijk onderzoek heeft uitgewezen
> maar ik vraag mij af of een wilde hengst toestaat dat zijn
> merries door hun zonen gedekt worden, zou ik wel meer over
> willen weten....
Die zijn tegen dan al lang weg.
In het wild bestaat een kudde niet uit één grote groep, maar uit kleinere haremgroepen (20 is al een grote) en vrijgezellengroepen. In een haremgroep heb je de dominante hengst die vader is van 80% van de veulens. De oudste (oudere) merrie is de leidende merrie, en zij geeft haar status door aan haar kinderen en kleinkinderen (waarschijnlijk omdat die kinderen van hun moeder leren hoe ze zich dominant moeten gedragen - dominantie is een gevolg, geen oorzaak van gedrag). De hengst dekt zijn eigen dochters zelden of nooit - daar blijft hij af. Het gebeurt, maar incest is zeldzaam.
De jonge hengsten blijven in de groep tot ze ongeveer twee-drie jaar zijn, dan vertrekken ze naar de vrijgezellengroepen: groepen jonge hengsten waarvan de meesten tussen twee en vijf jaar zijn; er zijn echter ook hengsten die hun hele leven in dir vrijgezellengroepen blijven hangen. De jonge merries blijven iets langer in de haremgroep, maar ook zij verlaten (meestal) de haremgroep om samen met een jonge hengsten uit de vrijgezellengroep een nieuwe harem te starten. Zo'n jonge hengst hangt dan dagen rond zo'n haremgroep om een jonge merrie het hof te maken. Het gebeurt dat een hengst uit zo'n vrijgezellengroep ook de haremgroep van een andere hengst overneemt - dat zijn de enige serieuze gevechten die paardenhengsten ooit aangaan.
In het wild worden merries haast nooit gedekt voor ze drie zijn. Het gebeurt, maar ook hier weer zelden. Tienermoeders zijn bij paarden net zo uitzonderlijk als bij ons

.
Wat je wel hebt is dat de hengstigheid van jonge merries heel hevig en zichtbaar is en men vermoed dat dat openlijke presenteren en zo juist te maken heeft met het feit dat die vrijgezelle jonge hengsten op een afstand van de haremgroep komen rondhangen.
met vriendelijke groeten,
Inge