InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!
Warboel
Mix van alle berichten uit alle rubrieken (forum oude stijl)
 
31 berichten
Pagina 1 van 3
Je leest nu onderwerp "Pijn op gezicht muis af te lezen"
Volg datum > Datum: maandag 10 mei 2010, 8:0210-5-10 08:02 Nr:202118
Volg auteur > Van: Arno8 Opwaarderen
Volg onderwerp > Onderwerp: Pijn op gezicht muis af te lezen Structuur

Arno8
Sprang-Capelle
Nederland

Jarig op 13-10

520 berichten
sinds 5-8-2006

Interessant bericht vandaag in Trouw, heb er een berichtje van gemaakt dat hier is te lezen:

http://www.nu.nl/algemeen/2244110/pijn-gezicht-muis-af-lezen.html

Als dit kan, moet het toch doodsimpel zijn om een objectieve schaal te maken waaruit is op te maken of een paard pijn heeft? En zodoende kun je ook doodsimpel objectief vast te stellen of een bepaald hulpmiddel of een bepaalde rijstijl pijn veroorzaakt of niet.

Wie gaat er mee aan de slag?
Volg datum > Datum: maandag 10 mei 2010, 9:3210-5-10 09:32 Nr:202126
Volg auteur > Van: Arabesk Opwaarderen Re:202118
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Pijn op gezicht muis af te lezen Structuur

Arabesk
Homepage
Nederland

Jarig op 22-11

3776 berichten
sinds 14-9-2004
Arno8 schreef op maandag 10 mei 2010, 8:02:

>
> Interessant bericht vandaag in Trouw, heb er een berichtje van gemaakt dat
> hier is te lezen:
>
> http://www.nu.nl/algemeen/2244110/pijn-gezicht-muis-af-lezen.html
>
> Als dit kan, moet het toch doodsimpel zijn om een objectieve schaal te
> maken waaruit is op te maken of een paard pijn heeft? En zodoende kun je
> ook doodsimpel objectief vast te stellen of een bepaald hulpmiddel of een
> bepaalde rijstijl pijn veroorzaakt of niet.
>
> Wie gaat er mee aan de slag?

Eergister was er bij de ponyclub nog een springwedstrijd, allemaal paarden met grote ogen, aderen op hun kop en snorkende geluiden. Geen enkel paard was ontspannen, alles was opgefokt en gestresst. De ruiters moeten haast wel levensmoe zijn om op zulke paarden te rijden. Zelfs voor het aansingelen moest een paard vastgehouden worden, stilstaan kunnen die paarden niet, ook niet met opstijgen. Brrrr!
Volg datum > Datum: maandag 10 mei 2010, 9:5610-5-10 09:56 Nr:202136
Volg auteur > Van: Aafke Opwaarderen Re:202126
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Pijn op gezicht muis af te lezen Structuur

Aafke
Nederland

Jarig op 15-10

2190 berichten
sinds 8-7-2007
Arabesk schreef op maandag 10 mei 2010, 9:32:

> Eergister was er bij de ponyclub nog een springwedstrijd, allemaal paarden
> met grote ogen, aderen op hun kop en snorkende geluiden. Geen enkel paard
> was ontspannen, alles was opgefokt en gestresst. De ruiters moeten haast
> wel levensmoe zijn om op zulke paarden te rijden. Zelfs voor het
> aansingelen moest een paard vastgehouden worden, stilstaan kunnen die
> paarden niet, ook niet met opstijgen. Brrrr!

Waarom ga je dan kijken?

En daarnaast... scheer jij nu alles over één kam. Je ziet wat je wilt zien. Een glas is of 'half leeg' of 'half vol'.

Op 28 aug. heeft mijn dochter meegedaan aan het Terra-concours (manege Smit Pesse) een schoolconcours. Omdat Nancy al niet lekker liep heeft ze gereden op een ander paard. Met bit... =-) , paard is 30 jaar oud.... bruist van energie maar was daarnaast super ontspannen.

Ja ik weet het, heb ook een paard gezien is de Z-klasse die protesteerde door de bokken, steigeren (heel eng) en staartzwiepende toch de proef afmaakte.

Ik zie verschillende dingen op zo'n concours, wil niet alles 'afbranden'... wel willen we proberen te laten zien dat het anders kan (mocht Nancy opknappen of anders met Winsor van 5 jaar die nog maar aan het prille begin staat van zijn "carriëre")
Met "alles" te veroordelen kom je niet verder.

En pijn, ik zie pijn bij Nancy nu ze hoefbevangen is. Staat stilletjes, hoofdje laag, beetje uitgeblust... maar als we bij haar komen zachtjes hinnikend (wat ze bijna altijd doet)
Volg datum > Datum: maandag 10 mei 2010, 9:5710-5-10 09:57 Nr:202139
Volg auteur > Van: Aafke Opwaarderen Re:202136
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Pijn op gezicht muis af te lezen Structuur

Aafke
Nederland

Jarig op 15-10

2190 berichten
sinds 8-7-2007
O jah, madammeke mocht de 1e prijs in ontvangst nemen... :-M
Volg datum > Datum: maandag 10 mei 2010, 11:3110-5-10 11:31 Nr:202152
Volg auteur > Van: Arno8 Opwaarderen Re:202139
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Pijn op gezicht muis af te lezen Structuur

Arno8
Sprang-Capelle
Nederland

Jarig op 13-10

520 berichten
sinds 5-8-2006

Nog een aanvulling: het blijkt dat niet het LUMC maar de Universiteit van Montreal in Canada het onderzoek heeft uitgevoerd. LUMC klaagt dat er nu allemaal boze berichten op internet verschijnen omdat ze gemene dierproeven zouden doen.
Volg datum > Datum: maandag 10 mei 2010, 12:0010-5-10 12:00 Nr:202159
Volg auteur > Van: Leonieke Opwaarderen Re:202152
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Pijn op gezicht muis af te lezen Structuur

Leonieke
Nederland


157 berichten
sinds 22-1-2010
Bij heel recent onderzoek is al gekeken naar (o.a.) de gezichtsuitdrukking tijdens het rijden om vast te stellen in hoeverre het paard verzet toonde, waaronder stand van de oren, ogen, mond... Ze zijn bezig hiervoor methoden te ontwikkelen waarover 'de experts' het eens zijn. Ik heb even gegoogeld, maar het rapport daarover is nog niet openbaar.
Volg datum > Datum: maandag 10 mei 2010, 12:1510-5-10 12:15 Nr:202165
Volg auteur > Van: Spirithorses Opwaarderen Re:202159
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Pijn op gezicht muis af te lezen Structuur

Spirithorses
Homepage
Vroenhoven - Riemst, bij Maastricht,
Belgie.

Jarig op 1-3

10715 berichten
sinds 6-1-2004
Leonieke schreef op maandag 10 mei 2010, 12:00:

> Bij heel recent onderzoek is al gekeken naar (o.a.) de gezichtsuitdrukking
> tijdens het rijden om vast te stellen in hoeverre het paard verzet toonde,
> waaronder stand van de oren, ogen, mond... Ze zijn bezig hiervoor methoden
> te ontwikkelen waarover 'de experts' het eens zijn. Ik heb even gegoogeld,
> maar het rapport daarover is nog niet openbaar.

Zo heel moeilijk is het niet om te zien of je paard comfortabel is. Daarbij kun je beter naar het hele paard kijken, dat vertelt je nóg meer:

Stand van de oren, al dan niet zwiepen van de staart of de staart onder zich in getrokken, opgetrokken neus met rimpeltjes erin, al dan niet ontspannen en dus losse neusvleugels en onderlip, een grimas wanneer dit samengekepen en dus vertrokken is, de manier waarop hij/zij kijkt (grote ontspannen ogen, schrikogen, samengeknepen ogen, hoe is de lichaamshouding; hoofd opgericht (druk), laag (ontspannen), nóg lager (timide, pijn). Trilling van de huid bij aanraking, paard zit 'vast' in z'n vel etc.

Zomaar effe een greep uit de signalen die elk paard geeft. En dan nog kun je diverse van deze signalen met elkaar combineren. Op een gegeven moment ontwikkel je een gevoel en dan vóél je gewoon of dingen kloppen, of ze je zitten te bek*tten of dat er echt iets aan de hand is.

Groet, Pien
Volg datum > Datum: maandag 10 mei 2010, 12:4110-5-10 12:41 Nr:202174
Volg auteur > Van: Aafke Opwaarderen Re:202165
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Pijn op gezicht muis af te lezen Structuur

Aafke
Nederland

Jarig op 15-10

2190 berichten
sinds 8-7-2007
Gapen is volgens ook een uiting van pijn, zich niet lekker voelen.

Nancy gaapt op dit moment veel en idd een timide hoofd/halshouding. Rusteloos met haar benen, als maar wiebelen van éne op het andere been. Kortom signalen genoeg... (rot om te zien, mijn hart breekt ervan)

Net even weer voetjes afgespoeld, kan merken dat ze het prettig vind.
Volg datum > Datum: maandag 10 mei 2010, 12:4610-5-10 12:46 Nr:202175
Volg auteur > Van: Karen Koomans Opwaarderen Re:202165
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Pijn op gezicht muis af te lezen Structuur
Karen Koomans
Homepage
Nieuwe Pekela
Nederland

Jarig op 20-1

1696 berichten
sinds 7-2-2004
Spirithorses schreef op maandag 10 mei 2010, 12:15:

> Zo heel moeilijk is het niet om te zien of je paard comfortabel is.
> Daarbij kun je beter naar het hele paard kijken, dat vertelt je nóg meer:
>

> Zomaar effe een greep uit de signalen die elk paard geeft. En dan nog kun
> je diverse van deze signalen met elkaar combineren. Op een gegeven moment
> ontwikkel je een gevoel en dan vóél je gewoon of dingen kloppen, of ze je
> zitten te bek*tten of dat er echt iets aan de hand is.

Ik vind het ook niet zo moeilijk. Maar ik denk dat 95% van de paardeneigenaren het wél moeilijk vind. Omdat het ze nooit geleerd is, wat de signalen zijn en wat ze betekenen. En omdat héél veel ruiters opgroeien in een wereld waar "pak 'm aan en sla d'r op!" dé norm is. En waar nooit aandacht wordt besteed (door de lesgevers) aan lichaamstaal van paarden, en behoeftes van paarden (bijv. een wei versus een stal).

Toen ik 20 was, had ik géén idee. Geen idee over de mate van pijn en ander onplezierigs die ik zelf veroorzaakte bij paarden die ik reed. Terugkijkend vind ik dat zó erg en schaam ik me kapot tegenover die paarden van toe.

Kijk rond op een gemiddelde spring- of dressuur- of whatever-wedstijd, en je ziet heel veel paarden met pijn. En ruiters die dat, volgens mij, echt niet in de gaten hebben. Niet bij álle deelnemers (daarin geef ik Aafke groot gelijk!).

Trouwens, hetzelfde kun je ook zien bij sommige bosklossers, of mensen die met één of andere "NH methode" bezig zijn. Het is niet beperkt tot "massa" die prijzen winnen op wedstrijden belangrijk vindt!

Voor een klein deel is het misschien niet willen zien, bij sommige mensen. Maar voor het overgrote deel geldt volgens mij: het (nog) niet kunnen zien.

Karen
Volg datum > Datum: maandag 10 mei 2010, 12:5910-5-10 12:59 Nr:202178
Volg auteur > Van: Anja Seijn Opwaarderen Re:202175
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Pijn op gezicht muis af te lezen Structuur

Anja Seijn
Nederland


3222 berichten
sinds 4-8-2008
Karen Koomans schreef op maandag 10 mei 2010, 12:46:

> Ik vind het ook niet zo moeilijk. Maar ik denk dat 95% van de
> paardeneigenaren het wél moeilijk vind. Omdat het ze nooit geleerd is, wat
> de signalen zijn en wat ze betekenen.

Mega-knip

> Voor een klein deel is het misschien niet willen zien, bij sommige
> mensen. Maar voor het overgrote deel geldt volgens mij: het (nog) niet
> kunnen zien.
>
Wat vertelt Joris jou dan in één van je filmpjes? Ik heb namelijk niet het idee dat je Joris "leest".
Volg datum > Datum: maandag 10 mei 2010, 13:3210-5-10 13:32 Nr:202190
Volg auteur > Van: Leonieke Opwaarderen Re:202165
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Pijn op gezicht muis af te lezen Structuur

Leonieke
Nederland


157 berichten
sinds 22-1-2010
Spirithorses schreef op maandag 10 mei 2010, 12:15:

> Zo heel moeilijk is het niet om te zien of je paard comfortabel is.
> Daarbij kun je beter naar het hele paard kijken, dat vertelt je nóg meer:
>
> Zomaar effe een greep uit de signalen die elk paard geeft. En dan nog kun
> je diverse van deze signalen met elkaar combineren. Op een gegeven moment
> ontwikkel je een gevoel en dan vóél je gewoon of dingen kloppen, of ze je
> zitten te bek*tten of dat er echt iets aan de hand is.

Ik weet het. Ik wilde alleen even aangeven dat onderzoekers ook voor paarden nu naar een gestandaardiseerde methode aan het zoeken zijn om de mate van ongemak/verzet van paarden aan te tonen tijdens de training, puur op basis van lichaamshouding. YES! De gezichtsuitdrukking is daar onderdeel van, wat naar mijn mening een goede zaak is want er is veel uit af te lezen.
Volg datum > Datum: maandag 10 mei 2010, 13:4610-5-10 13:46 Nr:202191
Volg auteur > Van: Christel Provaas Opwaarderen Re:202190
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Pijn op gezicht muis af te lezen Structuur

Christel Provaas
Walem
Nederland

Jarig op 1-3

7725 berichten
sinds 9-7-2005

Randopmerking: als jij erg je best doet en een krachtsinspanning levert, kijk je ook alsof je pijn hebt/boos bent. Googel maar eens op willekeurige sportfoto's, van mensen en paarden. Het is heus niet nonstop ontspanning wat de klok slaat.
Volg datum > Datum: maandag 10 mei 2010, 13:4810-5-10 13:48 Nr:202193
Volg auteur > Van: Karen Koomans Opwaarderen Re:202178
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Pijn op gezicht muis af te lezen Structuur
Karen Koomans
Homepage
Nieuwe Pekela
Nederland

Jarig op 20-1

1696 berichten
sinds 7-2-2004
Anja Seijn schreef op maandag 10 mei 2010, 12:59:

> Karen Koomans schreef op maandag 10 mei 2010, 12:46:
>
>> Ik vind het ook niet zo moeilijk. Maar ik denk dat 95% van de

>> kunnen zien.
>>
> Wat vertelt Joris jou dan in één van je filmpjes? Ik heb namelijk niet het
> idee dat je Joris "leest".

Ik heb eerder al geschreven dat het volkomen logisch is dat een paard (welk dier dan ook!) reageert met frustratie op P+. Natúúrlijk zie ik dat. Maar dat zíen, dat is niet hetzelfde als vinden dat je dan moet stoppen met P+. Dat ligt aan de situatie.

Als jij met een touw tegen je jas slaat, bij Jeen, dat is óók P+. De bedoeling is dat hij "wakker schrikt", of meer afstand houdt van jou. Je leest die opschrik-reactie van je paard af. Wil dat dan zeggen dat je de volgende keer niet weer diezelfde P+ zal gebruiken, want o jee, hij is ervan geschrokken? Nee natuurlijk. Integendeel. Je bereikte ermee wat je wílde bereiken, dus neemt de kans alleen maar toe dat je dat de volgende keer in een vergelijkbare situatie opnieuw zult toepassen.

Begrijp me niet verkeerd: ik heb daar NIETS op tegen. Integendeel, eigenlijk. Ervan uitgaande dat je die P+ goed toepast (goed getimed, en niet té hard).

Jij hebt kinderen opgevoed. Hebben die nooit een standje of straf gehad? Of iets niet gemogen dat ze wel graag wilden doen? Dan trekt een kind toch ook een pruillip (of erger), als reactie daarop?

Wil dat dan zeggen dat je, zodra je die frustratie ziet (dus je leest aan het kind af dat het báált van de straf/P+), besluit om dan de straf/P+ maar niet meer door te laten gaan? Natuurlijk niet!

"Och jee, ik zie dat je boos wordt omdat je van mij een standje krijgt. Ach kind, sorry hoor, mama zal dat voortaan nooit meer doen." =-)

Streven naar het voorkómen dat straf nodig is, dat vind ik een goed uitgangspunt. Maar het volledig willen vermijden, dan schiet je volgens mij je doel voorbij. Want als je P+ volledig vermijdt, dan leer je het kind of het paard niet dat er grenzen zijn in het leven. Dat niet álles straffeloos geaccepteerd wordt.

"Straf" klinkt voor sommige mensen meteen zo hard, maar ik bedoel de technische term "straf". Straf is alles dat ervoor zorgt dat het (ongewenste) gedrag waarover het gaat, geremd wordt. Gewoon nee zeggen, dat kan al P+ zijn.

Karen
Volg datum > Datum: maandag 10 mei 2010, 13:5810-5-10 13:58 Nr:202197
Volg auteur > Van: Anja Seijn Opwaarderen Re:202193
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Pijn op gezicht muis af te lezen Structuur

Anja Seijn
Nederland


3222 berichten
sinds 4-8-2008
Karen Koomans schreef op maandag 10 mei 2010, 13:48:

> Anja Seijn schreef op maandag 10 mei 2010, 12:59:
>
>> Karen Koomans schreef op maandag 10 mei 2010, 12:46:

> de volgende keer niet weer diezelfde P+ zal gebruiken, want o jee, hij is
> ervan geschrokken? Nee natuurlijk. Integendeel. Je bereikte ermee wat je
> wílde bereiken, dus neemt de kans alleen maar toe dat je dat de volgende
> keer in een vergelijkbare situatie opnieuw zult toepassen.

Nee, is niet bedoeld om hem te laten schrikken, tik tegen jas is bedoeld "iets meer aktie GRAAG!" nadat het eerst netjes en beleefd gevraagd is ... fase 3 zo'n beetje. 1. vragen 2. zeggen 3. eisen (mijn bewoordingen, maar dan weet je ongeveer hoe pietepeuterig de druk is, namelijk helemaal niets, zijn afspraken en bij antwoord wordt het beloond).

> Begrijp me niet verkeerd: ik heb daar NIETS op tegen. Integendeel,
> eigenlijk. Ervan uitgaande dat je die P+ goed toepast (goed getimed, en
> niet té hard).
>
> Jij hebt kinderen opgevoed. Hebben die nooit een standje of straf gehad?
> Of iets niet gemogen dat ze wel graag wilden doen? Dan trekt een kind toch
> ook een pruillip (of erger), als reactie daarop?

Pruillippen, janken, krijsen ... boeit me voor geen meter. Ik heb mijn kinderen redelijk streng, doch rechtvaardig, grootgebracht. Geen trek in ellendig lange discussies met een peuter/kleuter/tiener ...

> Wil dat dan zeggen dat je, zodra je die frustratie ziet (dus je leest
> aan het kind af dat het báált van de straf/P+), besluit om dan de straf/P+
> maar niet meer door te laten gaan? Natuurlijk niet!
>
> "Och jee, ik zie dat je boos wordt omdat je van mij een standje krijgt.
> Ach kind, sorry hoor, mama zal dat voortaan nooit meer doen." =-)

Never!


> technische term "straf". Straf is alles dat ervoor zorgt dat het
> (ongewenste) gedrag waarover het gaat, geremd wordt. Gewoon nee zeggen,
> dat kan al P+ zijn.
>
Negeren kan een veel ergere straf zijn! Zeker mentaal!
Volg datum > Datum: maandag 10 mei 2010, 13:5910-5-10 13:59 Nr:202199
Volg auteur > Van: Karen Koomans Opwaarderen Re:202197
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Pijn op gezicht muis af te lezen Structuur
Karen Koomans
Homepage
Nieuwe Pekela
Nederland

Jarig op 20-1

1696 berichten
sinds 7-2-2004
Anja Seijn schreef op maandag 10 mei 2010, 13:58:

> Negeren kan een veel ergere straf zijn! Zeker mentaal!

Ja, helemaal mee eens.

Karen
Je leest nu onderwerp "Pijn op gezicht muis af te lezen"
Warboel
Mix van alle berichten uit alle rubrieken (forum oude stijl)
 
31 berichten
Pagina 1 van 3
 InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!

Deelnemers online: 0 verborgen deelnemers.
contact