InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!
Warboel
Mix van alle berichten uit alle rubrieken (forum oude stijl)
 
333 berichten
Pagina 2½ van 23
Je leest nu onderwerp "Zeer boeiend interview met K.F. Hempling"
Volg datum > Datum: zondag 28 februari 2010, 12:5328-2-10 12:53 Nr:194280
Volg auteur > Van: Karen Koomans Opwaarderen Re:194273
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Zeer boeiend interview met K.F. Hempling Structuur
Karen Koomans
Homepage
Nieuwe Pekela
Nederland

Jarig op 20-1

1696 berichten
sinds 7-2-2004
Piet schreef op zondag 28 februari 2010, 11:38:

> Ho, ho, dát is 7 bruggen te ver en naast de waarheid. Eerst had je het
> over gefrustreerde paarden, nu zou je geen hechte vriendschap kunnen
> opbouwen en je leert je paard niet kennen?
> Wat een onzin. Als je een paard traint leer je het paard kennen, als je
> een koe traint een koe, een kip een kip.

Mee eens Piet, met de kern van wat je zegt.
Ik heb er wel een toevoeging op: het is m.i. wel hándig (effectief), als je al veel weet over het wezen paard (of het wezen koe of kip, met welk dier je maar bezig bent).
Daarmee bedoel ik dat het een toegevoegde waarde heeft wanneer je de signalen van zo'n dier goed kunt "lezen". Als je dat kunt, dan zie je het sneller, wanneer er méér aan de hand is dan alleen versterking van het gedrag waarmee je bezig bent.
Simpel voorbeeld: als je een paard clicker traint, en na "de les" breng je hem terug naar de weide. Als je dan bemerkt dat het paard onderweg een subtiel signaal geeft dat het nerveus wordt van een plastic zak die toevallig op je route ligt, dan kun je daar wat mee. Je kunt dan bijv. laten merken aan je paard dat je (h)erkent dat hij nerveus wordt, en daar op reageren door het paard te laten merken dat het oké is, dat de plastic zak niet gevaarlijk is. Als je dat soort subtiele signalen mist, mis je kansen om je relatie met het dier te versterken.

> Zolang gedurende een training rust nog als een beloning gezien wordt,
> anders dan dat het dier vermoeid zou zijn, schort er iets aan.

Ja, precies. :-)

grt,
Karen
Volg datum > Datum: zondag 28 februari 2010, 12:5728-2-10 12:57 Nr:194281
Volg auteur > Van: Piet Opwaarderen Re:194274
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Zeer boeiend interview met K.F. Hempling Structuur

Piet
Homepage
Terneuzen home, Koewacht werk
Nederland

Jarig op 8-7

11530 berichten
sinds 11-12-2003
Anja Seijn schreef op zondag 28 februari 2010, 11:40:

> Als ik lees/kijk naar wat andere "grootheden" schrijven/verfilmen dan
> zie ik wel een rode draad ... hoe paarden onderling communiceren en deze
> is toch echt gebaseerd op "wijken voor druk", de drijvende hengst en de

> en wij vragen bepaald gedrag om met die dieren iets te kunnen. Ik probeer
> zo goed mogelijk de grens te bewaken wat paardwaardig is en wat niet. Dat
> moet, denk ik, leidend zijn en dan ontkom je er niet aan om je te
> verdiepen in het paard zelf!

Wie bepaalt nou wat paardwaardig is en wat niet? Waarom hebben we zulke 'verheven' gedachtes?

Is een zadel erop leggen en erop gaan zitten paardwaardig? Is hem voor en rijtuig zetten en de familie laten trekken paardwaardig? Is hem voor een ploeg zetten, koeien laten vangen., rondjes laten rennen aan een touwtje........ enz. enz. paardwaardig?
Alles wat wij met een paard doen, doen we omdat wij dat willen. Vanuit het paard gezien zijn het net als circustruucjes stuk voor stuk dingen die hij moet doen. Ik denk echt niet dat wanneer hij een stok apporteert dat hij denkt van goh, dit vind ik nou echt mij en al mijn rasgenoten onwaardig. Alsof een grote Gelderlander liever gezien wordt voor de goudenkoets dan voor de schillenkar.
Allemaal menselijke gedachten Anja! Alles is bezig zijn met je paard en afhankelijk van je woonomgeving en gewoontes wat je er mee doet. En zolang je dat doet zonder dat het paard er schade van oploopt, wie zijn wij dan om te zeggen van dat deugt niet want is paardonwaardig?

Weet je trouwens dat kippen ook alleen maar wijken voor druk kennen? Moet je eens proberen om een kip zo te trainen. Komt helemaal niks van terecht. We hóeven geen druk te gebruiken alleen omdat we het kunnen!
Het vervelende is dat de Grote Meesters dat wèl moeten met hun paarden omdat ze niet anders kènnen.
Je leest nu onderwerp "Zeer boeiend interview met K.F. Hempling"
Warboel
Mix van alle berichten uit alle rubrieken (forum oude stijl)
 
333 berichten
Pagina 2½ van 23
 InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!

Deelnemers online: 0 verborgen deelnemers.
contact