Piet schreef op dinsdag 11 oktober 2011, 17:02:
>> "opspringen" absoluut niet willen gaan belonen door dan maar
>> clickersessies met hem te gaan doen iedere keer als hij met modderpoten
>> tegen me aanspringt. Voor een simpelweg herkennen van "Nee!" is ook een
>> plaats.
> Héél slecht voorbeeld. Niet tegen mensen opspringen had je je hond allang
> aan moeten leren vóórdat het regende
Met behulp van clickeren toch? Door iedere keer als hij tegen je opspringt met hem te gaan clickeren? En dat is toch precies wat ik hierboven schetste?
Waar zit de logica in een dier iets afleren door hem iets anders te proberen aan te leren?
Maar ok, dat is ons oude meningsverschil; ik vind dat een "Nee!" gewoon een prima middel kan zijn, of het nou om een hond gaat die tegen je op wilt springen of een paard dat in je nek probeert te bijten.
>> Dit is dus precies 1 van de valkuilen waar je in terecht kunt komen als je
>> begint met clickeren voordat je onderliggende issues hebt opgelost.
>
> Wélke onderliggende issues? Er zijn zoveel dingen die je samen kunt doen
> dat machtspelletjes die niet gevraagd worden, dus niet beloond worden
> niet ontstaan, of anders heel snel uitdoven, dus niet aan de orde zijn.
Ik denk niet dat de vraagsteller het bijten van haar hengstje beloonde. Dus kennelijk dooft dat gedrag niet uit door het simpelweg niet belonen.
> Het zou wel anders kunnen zijn Frans - en dat moet je in het begin een
> poosje negeren,, gaat n.l. vanzelf over - Het paard gaat ongevraagd de
> aangeleerde oefeningen, spelletjes, trucjes aanbieden en aan je vragen:
> bedoel je dit? of dat? doe ik het zo goed? Of misschien gaan we dit doen?
> ZEKER niet iets doen waarvan ie weet dat dat de langste weg naar een yes
> is en de daaropvolgende beloning die nooit komt
Als Khabal opdringerig gaat doen naar Camee, haar probeert te bijten en om haar heen aan het springen is weet ie donders goed dat daar geen beloning op komt, maar soms heeft hij zo'n bui dat hij dat toch doet. Paarden doen niet alleen maar iets om daar een onmiddellijke beloning mee te verkrijgen, er zijn ook andere motivaties. En met name hengsten willen nogal eens gedrag vertonen dat meer geregeerd wordt door hormonen of instinct dan om een streven naar beloning. Als Khani op het punt staat om Harisha te dekken dan kan ik daar gaan staan met een wortel maar die kan ik wat hem betreft dan gerust in mijn *** steken, dan is alle interesse in een oefening met een daarop volgende beloning ver zoek. Soms gaan hormonen en instinct gewoon boven een beloning. En een hengstje dat bijtspelletjes met je aan het doen is hoeft niet perse zo'n clickersessie interessanter te vinden dan datgeen waar hij op dat moment mee bezig is.
Frans